Adana Oto Expertiz, Adana Oto Ekspertiz, Adana Ekspertiz Firmaları, Adana Oto Ekspertiz Firmaları, Adana Oto Ekspertiz Fiyatları, Adanada En İyi Oto Ekspertiz, Adana Oto Ekspertiz Ücretleri, Adana En İyi Oto Ekspertiz, Adana Expertiz, 101 Nokta Ekspertiz Adana, Adana Araç Ekspertiz, Oto Ekspertiz Adana, Adanada Oto Ekspertiz, Adana Ekspertiz, Adana Ekspertiz Tavsiye, Adana Oto Ekspertiz Tavsiye, Adana Computest, Adana En İyi Ekspertiz

Adana Teknik Oto ekspertiz olarak çok sık karşılaştığımız aslında bütün şoförlerin aşina olduğu bir parçadan bahsedeceğiz. Bugünkü parçamız ın ismi araçların aküleri, akü nedir ne işe yarar çeşitleri nelerdir. Araçlarımıza akü alırken nelere dikkat etmeliyiz sizlere biraz bunlardan bahsedeceğim. Belki bir çoğunuz akünün kelime anlamının ne olduğunu bilmiyorsunuzdur.

Akü elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek depolayan İhtiyaç halinde de bu enerjiyi elektrik enerjisi olarak geri veren cihaza denir arkadaşlar. Akünün bilmediğimiz birçok görevleri var, bu görevlerden bahsedecek olursak İlk anda çalışabilmesi için marşa ilk elektrik akımını vermek ilk görevlerinden bir tanesi haricinde aracımız çalışmıyorken aracımızda elektrik akımına ihtiyaç duyan cihazlar var ise bunların elektrik akımıyla beslenmesini sağlayan bir depolama cihazı, onun yanında aracımız çalışırken voltaj ve amperaj dengesini sağlayan yani alternatörden gelen akımın alternatöre de parantez içinde Halk diliyle şarj dinamosu diyoruz. Şarj dinamosundan gelen akımın yüksek olması halinde arada dengeleyici bir vazife alıyor genelde araçlarımızda 12 volt akım sağlayabilmek için Akünün içinde ikişer voltluk akım sağlayabilecek plakalar dizilmiştir bu plakalar arasında negatif plakalar ve pozitif plakalar vardır. Ben işin çok detayına girerek sizin kafanızı karıştırmak istemiyorum ama akünün içinde bulunan bu plakalar sayesinde biz araca istediğimiz elektrik akımını sağlayabiliriz.

Akülerin çeşitleri nelerdir biraz da onlardan bahsedelim aküler kurşun-asit nikel kadmiyum nikel demir gibi kullanılan metal alaşımlarına göre çeşitlilik gösterirler günümüzde en yaygın kullanılan tipleri Kurşun asit akü ileridir Bunlar da sulu akü kuru akü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Akülerle alakalı bilmediğimiz bazı önemli noktalar dan birisi de akülerimizin şarjı boşalırsa ne yapmamız gerektiğidir. Boşalan bir akümüz var ise öncelikle akümüzü yeniden şarj etmeye çalışmalıyız. Unutmayalım ki akünün şarj ının bitmesi ayrı bir şey akünün bozulması çok ayrı bir şeydir.Yine akülerle ilgili bilmenizi istedim bir konuda akülerin bakım isteyip istememesi, şu an günümüz otomobillerinde kullandığımız akülerin birçoğu bakım istemeyen aküler dir fakat ticari ve ağır yük taşıyan araçların kullandığı aküler mutlaka bakım isteyen akülerden meydana gelir. Bakım isteyen aküler su seviyelerinin kontrolü yapılarak gerektiğinde Saf su takviyesi ve şarj edilmesi suretiyle yenilenen akülerden oluşuyor. Diğer konuda akülerin amperleri, biliyorsunuz ki 60 ile 115 amper arası aküler mevcut. Bunlar akülerin üstünde belirtiliyor Hangi arabaya hangi amper akü alacağımıza nasıl karar veriyoruz peki ilk yapmamız gereken daha önce de söylediğimiz gibi üretici firma bize kaç amper akü takılmasını öneriyor ise onu takmalıyız. Ama aracımıza ses sistemi veya buna benzer elektriksel yoğun sistemler takviyesi yapıldıysa mutlaka amperi yükseltmemiz gerekir.

Peki bu amper yükseltme de dikkat etmemiz gereken şey nedir Yani 60’lık akü kullanırken bir den bire 110 amperlik bir akü takmaya gerek var mı, hayır burada da dikkat etmemiz gereken konu şarj dinamosudur. 60 amperlik bir akünüz var ise Şarj dinamonuz 60 amperlik aküyü şarj edecek şekilde görev yapabilir. Şarj dinamosunun yüksek apmerli bir aküde kendini yoracak ve arıza vermeye başlayacaktır. Bu sebeple araçlarımıza akü seçerken ani amper yüksekliklerinden kaçınmalıyız. Devam edelim diğer bir konu da şarjı biten akü yeniden kullanılabilir mi, aslında ilk maddede bunun cevabını vermiştik, evet şarjı biten akü yeniden kullanılabilir, diğer bir konu da aracımızın göstergesinde akü lambası yandığı zaman bu bizim akünün bittiğini mi gösterir, hemen cevaplayalım akü lambası yandığı zaman akünün bozuk olduğunu değil akünün şarjının bittiğini veya şarj sistemi ile alakalı bir sıkıntı olduğunu gösterir. Akü bozulduğu zaman aracımızda herhangi bir uyarı lambası yanmaz arkadaşlar.

Peki aküler bitti mi bitmedi mi nasıl anlıyoruz akülerin üstünde indikatör dediğimiz yeşil ve siyah renk de sıvılar mevcut. Bu sıvılardan yeşil olan akünün şarjında sorun olmadığını siyah olan ise de akünün boşaldığını gösterir. Peki bekleyen akü kullanılır mı sorusuna gelelim. Bekleyen akü maalesef kullanılamaz. Her akünün belirli bir bekleme süresi vardır. Fazla bekleyen akü sülfürleşmeye başlayacağı için kullanılamaz hale gelecektir. Adana Teknik Oto ekspertiz olarak akülerle alakalı bilgiler vermeye çalıştık sizlere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir