Üst Kapak Contası Arızaları ve ÇözümleriÜst Kapak contası neden yanar sorundan başlamak gerekir ise sizlere şu bilgiyi vermek isterim. Üst kapak contası üst kapak ile motor bloğunun arasında bulunan bir parçadır. Bu parçanın ana görevi motor bloğunun içinden geçen yağ ve suyun bir birine karışmasını önlemektir. Bu sayede motorumuzun düzenli çalışması sağlanmış olacaktır. Şayet aracımızın contası aşırı bir ısıya yani hararete maruz kalır ise contamız aşınacak ve yanacaktır. Bu yanma sonucu aracımızın soğutma sıvıları birine karışacak ve motorumuzun içindeki hayati parçalar zarar görecektir.

   Araçların özellikle yaz aylarında üst kapak conta yanıkları daha fazla meydana gelmektedir. Üst kapak conta arızalarının belirtilerini anlamadan birçok şoför arkadaş aracını maalesef kullanmaya devam etmektedir. Bunun en büyük sebebi ise, araç üst kapak contası yanmış olsa dahi, aracın çalışmasına engel teşkil etmez. Aracınız çalışmaya devam eder fakat sizlere bu çalışma esnasında bazı ipuçları vermeyi de ihmal etmeyecektir. Adana Teknik Oto Ekspertiz Olarak sizlere üst kapak contasının arızalarını maddeler halinde aşağıda anlatmaya çalışacağız.

Aşağıda yazdığımız maddeler sizlerin araçlarında rahatça yapacağınız kontrollerden esinlenmiştir.

1-     Aracımızın soğutma suyuna yağ karışacaktır. Bunu anlamanın yolları ise araç yedek su depo kapağını açarak su üzerinde biriken bir yağ var mı diye bakmaktır. Biliyorsunuz ki fizik kuralları gereği yağ ile su bir birine karışmayacaktır.

2-     Aracımızın yedek su deposunda su da siyahlanma kalın bir balcık oluşması veya daha fazla katılaşması ile kahverengi veya siyahımsı bir bataklık görünü veriyor ise bu da aracımızın üst kapak contasının yanma ihtimalini bizlere gösterir. Not: ( aracın su soğutucusunun arızalanması da aynı belirtileri verebilir dikkatli olalım.)

3-     Diğer bir sorunda aracımızın motor yağına suyun karışma ihtimalidir. Bunun kontrolünü gerek yağ çubuğunu kaldırarak gerek ise aracın yağ boşaltımını yaparken elimiz ile veya yağı bir metal kabın içerisine koyduğumuz da yağ ile suyun bir birinden ayrılması sonucu gözümüz ile tespit edebiliriz.

4-     Aracımızın anlamsız olarak hararet göstergesinin değişkenlik göstermesi sabit bir sıcaklıkta kalmaması da bu arızanın habercisi olabilir.

5-     Ayrıca aracımızın contası yandığında bildiğiniz gibi silindir bloğuna hava kaçırmaları yapacaktır. Bu da aracın rölantide çalışırken veya gaz verdiğimiz de dalgalanma yapmasına ve rölantide çalışırken tekleme yapmasına ayrıca aracımızın çekişte ve güçten düşmesine sebep olacaktır.

6-     Ve en önemli kontrollerden birisi ise aracımızın yağına su karıştığında bu su yanma odasına gidecektir. Yanma odasında ki bu su buharlaşarak nemlenmeye sebep olacaktır. Bu buhar ve nem egzoz manifoldundan girerek egzoz dan buhar ve su damlacıkları çıkmasına  sebep olacaktır.

7-     Son olarak da aracımızın radyatör hortumlarında ki şişme ve sertleşmedir. Bunun sebebi ise aracımızın motor suyuna yağ karıştığı zaman bu karışan yağ radyatör hortumunun kimyasını bozar ve hortumun sertleşmesine veya aşındırarak basınç sebebi ile şişmesine sebep olur.

 

Tüm saydığımız belirtilere rağmen hala aracını kullanan birinin aracında ise yine aşağıda belirteceğimiz zararların meydana geleceğini de unutmamak lazım.

 

- Aracımızın hararet ve ısı dengesi olmayacağından ani bir ısı yükselmesi ile motorumuza aşırı zarar vermesi

- Aracımızın motor bloğuna karışan su sebebi ile araç egzoz sistemin de bulunan katalitik konvektörün tıkanmasına ve zarar görmesine ayrıca yine egzoz sistemine bağlı olan sıcaklık sensörlerinin bozulmasına yol açacaktır.

- Motor suyunun içine karışan yağ sudan daha kalın olması sebebi ile radyatör sistemine de zarar verecektir.

Telefon