Adana Oto Arıza EkpertizliğiOto Arıza Testi ile ilgili; Adana Oto Ekspertiz firması, arıza kodlarının nedenlerinı ve ne anlama geldiğini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız;

Motor Arıza Lambası;

Araçlarda Motor arıza lambası (check) yanması birçok farklı değişkenden kaynaklanıyor olabilir. Bazıları çok masum bazıları ise aracınız için tehlikeli ve daha büyük arızaların habercisi olabilir. Bunun için bu arızanın hangi nedenlerden yandığını ve nasıl söndürülür Adana Teknik Oto ekspertizlik olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

1- Aracınızda lpg donanımı var ise : Aracınız lpg'li ise lpg motor arıza lambası yanmasını sağlayabilir. Bunun sebebi hava akış metresi, oksijen sensörü gibi yakıt yanma sistemleri kontrol eden müşürlerin mevcut değerlerindeki lpg kaynaklı değişimlerdir. Çoğu zaman herhangi bir sorun teşkil etmezler. Ama yinede baktırmakta fayda var, Çünkü başka bir sebepten yanıyor olabilir. Adana Oto Ekspertiz firması olarak iletişme geçtiğiniz taktirde Mobil araçlarımız cûzi bir miktar karşılığında ilgili noktanın tesbiti ve girelimesini yapmaktadır.

2- Eksoz Atım Sisteminde Problemler : Katalitik konvektör ve Lambda Sensörü arızaları sebebiyle araç yakıt karışımının zenginliğini kontrol edemez ve motor ikaz ışıgı olan check lambasını yakar. Bu gibi durumlarda genelde araç beyninden arıza silinerek ayarlar tekrar yapılır. Eğer bir daha yanıyor ise Lampda sensörü değişebilir yada katalitik konvektör kontrol edilebilir.

3- Yakıt Sistemi sebebiyle yanabilir : Motor arıza lambası benzin yada mazot filtresinin aşırı dolması yada pislenmesi ile yanıyor olabilir, Filtre bakımlarınızı en son ne zaman yaptırdığınızı hatırlayın ? Bir diğer ihtimal de nereden yakıt aldığınızdır. Yakıt aldığınız yeri kontrol edin. Ruhsatsız yol kenarı ucuz yakıt satan bir yerden alıyorsanız değiştirmenizi öneririz.

4 - Bakımların Düzenli Yapılmaması : Ateşleme sistemi, bobin, buji filtre ve diğer aksamların düzenli olarak bakımının yapılması hem yol güvenliği açısından hem de bu tip arızaları almamak için önemlidir. Arıza ışığı yanıyor ise bakımlarınızı zamanında emin ellerce yapılmasında fayda görüyoruz.

Aracınızda bu yazdıklarımıza ragmen ilgili değişiklik ve revizyon işlemlerinden sonra halen motor arıza lambası yanmaya devam ediyor ise Adana Oto Ekspertiz firması olarak, motorun tüm testlere tabi tutulması gerektiğini belirtmek isteriz.

Adana Oto Ekspertiz olarak; Motor arıza ışığının yanmasına genellikle aşağıdaki parçalar neden olmaktadır.
  • Oksijen (Lambda) sensörü
  • Hava akış sensörü
  • Buji, buji kabloları ve akü
  • Standart dışı yakıt
  • Katalitik konvertör
  • EGR valfi
  • Termostat
  • Yakıt enjektörleri
Telefon