Motor Neden Su EksiltirAraçlarımızın motorları bazen anlamsız bir şekilde su eksiltmeye başlar. Buda aracımıza kısa vadede olmasa bile uzun vadede çeşitli zararlar vermektedir. Adana TEKNİK OTO EKSPERTİZ olarak sizlere bu konu ile ilgili olarak kısaca gerekli bilgileri vermek istiyoruz.

   Daha detaylı bilgi için web sitemiz olan www.adanateknikotoekspertiz.com  adresimizi ziyaret ederek gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Şimdi konumuza gelelim.

Aracımız soğuk olması bizim teşhis koymamız da daha sağlıklı olacaktır. Sıcak motor da ufak kaçaklar buharlanarak gözümüzden kaçabilir. Öncelik ile motorumuzun nereden su eksilttiğini anlamanın çeşitli yolları vardır.

Bunlardan ilki  motorun su sistemi değimiz kısımlara suyun gittiği hortumlara, kelepçe ve contalarına gözle bakmamız lazım. Bu bakacağımız yerler nereler onlardan bahsedelim. Radyatörün hortumları ilk bakmamız gereken yerlerdir. Daha sonra radyatör üst hortumunun bitiminde bulunan termostatın da su kaçırma ihtimalini unutmamamız lazım. Bunun dışında klima ve kalorifer tesisatlarını kontrol etmemiz gerekir. Şayet bu kontroller de bir kaçak bulamadıysanız aracımız tüplü ise tüpün regülatör ve regülatöre bağlı su hortumlarının kontrolleri yapılmalıdır. Bu sorunda LPG li araçlardan çok fazla karşılaşılan bir arıza çeşididir.  

Bu kontrollerin haricinde ise diğer bir yöntem de motor su haznesinin olduğu yerden su haznesinin hortumu çıkarılarak belli bir orandan basınç verilerek kaçağın nereden geldiğinin tespitidir. Verilen bu basınç sayesinde aracımızın su kaçıran kısmından akan suyu görerek kaçağın yerini tespit edebiliriz. Bu yöntemi kullanmamıza rağmen eğer kaçağın nereden geldiğini hala tespit edemediysek, o zaman her ne kadar çok fazla olmasa da nadiren Üst kapak contasının aşınması, yıpranması veya yanması sonucu motor bloğunun içindeki su kanallarından silindirin içine su kaçırma ihtimali de olabilir. Bu kaçan su silindir bloğundan buharlaşarak egzozdan çıkmaktadır. Hatta eğer üst kapak contamız fazla aşınmış ise özellikle benzinli araçlar da motor suyunun içine yağ karışması sorunu da meydana gelecektir.

Umarım sizlere adana teknik oto ekspertiz olarak yardımı dokunacak bilgiler verebilmişizdir. Ayrıca Aklınıza gelicek tüm sorularınız için bizlere www.adanateknikotoekspertiz.com sitemizden ulaşabilirsiniz.

Telefon