Araçlar Neden Hararet Yapar Ve Çözüm Yolları NelerdirÖncelikle hararet nedir ondan bahsetmek istiyorum.

Hararet motorun aşırı ısınarak kendine zarar verebilecek düzeye gelmesine sebep olması demektir. Araçların hararet yapmasına soğutma suyunun kaynama noktasını geçerek aşırı ısınması sebep olur.

Hararet 2 çeşittir.

- YALANCI HARARET

- GERÇEK HARARET

  Aracınız da hararet olmadığı halde göstergenizde aracın hararet yaptığı gözüküyor ise biz buna yalancı hararet diyoruz. Yalancı hararet genelde aracınızın göstergelerindeki veya hararet müşirindeki arızalardan kaynaklanır. Bu tip durumlarda aracınızın hararetinin olmadığına kesin emin iseniz, arızalı olabilecek hararet göstergesi ve hararet müşirini mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

  Pe ki aracımız da gerçekten hararet sorunu yaşıyor isek bunların başlıca sebepleri neler olabilir. Bu sebepleri öğrendikten sonra hararet yapan bir araç da yapmamız gereken hareket tarzının da neler olacağını sizlere açıklayacağız.

 

Aracımızın hararet yapmasına sebep olan başlıca parçalar şunlardır.

 

a)      Silindir üst kapak contasının arızalı olması

b)      Radyatör kapağın da bir sorun olması

c)      Radyatör hortumlarının veya kelepçelerinin arızalı olması

d)      Kalorifer hortumları delinmiş olması

e)      Termostatın arızalı olması

f)       Devir dayım pompasın da kaçak olması

g)      Göstergelerde arızalı olması

h)      Fan motorunun arızalı olması

i)       Fan müşirinin arızalı olması

j)       Hararet müşirinin arızalı olması

Ana sebeplerdendir. Yukarıda saydığımız arızaların birini veya bir kaçını yaşıyor iseniz ve aracınız hararet yaptıysa, uygulamamız gereken hayati kurallar olduğunu unutmayalım. Bu kurallar aracımızın hararet yapması sonucu karşılaşacağı daha büyük sorunların engellenmesini sağlayarak sizleri büyük maddi kayıplardan koruyacaktır.

Şayet yolda gider iken aracımız hararet yaptı ise ilk yapmamız gerekenler

-        Aracımızı hemen yol kenarına müsait bir yere çekmeliyiz.

-         Hararet göstergesine baktığımız da şayet 100 derecenin üzerinde bir sıcaklık gösteriyorsa kesinlikle radyatör kapağını ve yedek su deposunun kapağını açmaktan kaçınmalısınız.

-        Aracımız da su kaybının ne durumda olduğuna yani araç su yedek deposun da su olup olmadığına mutlaka bakmalısınız.

-        Aracınız da eğer SU KALMAMIŞ ise aracı kesinlikle ÇALIŞİTIRMIYORUZ.

-        Fakat aracınız da su deposu dolu ve su kaçağının olmadığından emin iseniz İlk yapmanız gereken aracınızı rölanti de çalıştırarak belli bir soğukluğa gelene kadar beklemenizdir.

-        Araç çalışır durumda iken kaloriferimizi en sıcak konuma getirerek en yüksek fan ayarında çalıştırmaya başlıyoruz. Bu bizim motorumuzun içindeki sıcak havanın hızlı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır.

-        Aracımız hararet yapmış durum da iken kesinlikle aracın motor blokunun üstüne soğuk su dökmemelisiniz. Aksi takdirde araç motor blokunu çatlatabilirsiniz.

-        Araç belli bir sıcaklığa düştükten sonra yedek su deposunun kapağını elinizi koruyacak şekilde yavaş yavaş ve yarım yarım olacak şekilde açıyoruz.

-        Yedek su deposunun kapağını açar açmaz hemen çeşme suyu ile su takviyesine başlıyoruz.

-        Aracımızın çalışır durumda kalmasına özen göstermelisiniz ki su motorun içerisin de devir dayımın ı tamamlaya bilsin.

-        Daha sonra hararet göstergemiz normal sıcaklığına düşer düşmez size en yakın servise gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Telefon