Araba Amartisörü Patlaması Belirtileri FiyatlarıAMORTİSÖRLER  

Amortisörün görevi araçlarımızın yol sarsıntılarını almaya aracın firen tutuşundaki ve yol tutuşundaki dengeyi korumaya frenlerimizin daha iyi tutmasını sağlayarak araçlarımızın yola yapışmasını sağlamaktadır.

Amortisörlerin kısaca çalışma prensibine değinecek olur isek içinde bulanan pistonların üzerindeki küçük deliklerden piston bloğunun içindeki yağın yer değiştirmesini yavaşlatarak aracın yoldan gelen sarsıntıları az derecede hissetmesini sağlarlar. 


  Bunun yanında amortisörler işlevini yerine getirmediği zaman araçlarımızın tüm hareketli parçalarının genleşerek olduğundan fazla hareket etmesine sebebiyet verir ve istemediğimiz seslerin aracımızdan gelmesine neden olurlar. Bu da ilerleyen zamanlarda istenmeyen arızalara sebebiyet verir. Ayrıca aracın ön göğüs kısmında bulunan parçalardan tirim sesi dediğimiz parça boşluklarının oluşmasından dolayı gelen sesler ile karşılaşırsınız. Bunların dışında aracımızın kasislerden geçişleri esnasında gelen tıkırtı seslerinin gelmesine, aracımızın frenlerinin daha uzun mesafede tutmasını ve fren dengesinin bozulmasına, lastiklerimizin daha hızlı aşınmasına ve araç konforunun düşmesine sebep olur.


AMARTİSÖR PATLAMASI BELİRTİLERİ


  Amortisörlerin patlayıp patlamadığını 2 şekilde anlayabiliriz. Bunlar gözle gördüğümüz ve aracımızın sürüş esnasında bize hissettirdiği belirtiler ile anlaşılır. 

İlk olarak aracımız bizlere sürüş esnasında bazı ipuçları verir. Bunlar sırasıyla 

-Aracın kasislerde geçerken alt kısmından gelen takırtı sesi

-Aracımızın yol tutuşunun zayıflaması

-Araç lastiklerimizin daha hızlı aşınması

-Direksiyonda kısmen sertleşme ve titremeler 

-Aracın aşırı yaylanması

-Araçların fren mesafesini ve fren dengesinin bozulması

-Virajlar da araçların yanlara fazla yatması

-Düz yollarda hızlı süratlerde yanlardan gelen rüzgârlar da denge kaybı 

Gibi belirtilerdir. Bu belirtilerden bir veya bir kaçını hissediyor iseniz mutlaka aracınızın amortisörlerini kontrol ettirmelisiniz. 

İkinci olarak gözle görebildiğimiz belirtiler vardır. Bunlar ise sırasıyla 

-Aracımızın amortisör üst kısmında yağ kaçakları 

-Yine amortisör üzerinde kurumuş çamur şeklinde toz birikintileri 

-Amortisör üzerindeki kırık ve çatlaklar 

Bizlere amortisör ün patladığının belirtilerini verir. 


  Aracımızın en önemli parçalarından birisi olan amortisörlerinizi kontrol ettirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. 

  Özellikle çok sorulan sorulardan bir tanesine de cevap vererek bu yazımızı bitirmek istiyorum. Patlak amortisörlü araçlar Araç Muayene İstasyonlarından ve Oto Ekspertiz Firmaların dan geçer not alır mı sorusunun cevabı ise

  EVET, GEÇER NOT ALIR.

   Arkadaşlar Araç Muayene İstasyonlarından Patlak Amortisörlü araçlarda sağlam olarak geçer not alabilir. Çünkü şuan itibari ile Araç Muayene İstasyonlarının Amortisörlerini kontrol eden bir sistemleri ve işleyişleri yoktur.  Orada gördüğünüz amortisör kontrol cihazlarının aynısı Oto Ekspertiz Firmalarının da kullandığı cihazların aynısıdır ve bu cihazlardan patlak amortisörler sağlam olarak geçebilir. Tarafımızca bunun testleri yapılmıştır. Peki bu işletmeler bu kontrolleri nasıl yapabilirler. Araçları mutlaka lift ile kaldırarak aracın alt kısmından amortisörleri incelemeleri şarttır. Ancak gerçek kontrolleri bu şekilde yapabilirler.


YAYLAR ve ÇEŞİTLERİ

 

Araçların dengelerini koruma da önemli rol oynayan yaylar süspansiyon sisteminin önemli parçalarından birisidir. Araçların kasislerde ve çukurlarda ani darbeler alınmasını engellerler. Araçların konforunu çok etkileyen bu parçalar virajlar da araçların yanlara yatmasını da engeller. Araçların çeşitlerine göre yaylar kendi aralarında 4 ye ayrılırlar. 

Yaprak Yaylar: Genel de ağır ticari araçlarda kullanılan bir yay çeşididir.


Helisel ( helezon )  Yaylar: Binek ve hafif ticari araçlarda kullanılan yay çeşididir.


Burulma Çubuklu Yaylar: Genelde araçların arkasındaki römorklarda kullanılan kısa ömürlü yaylardır.


Pinomatik (hava yastıklı) Yaylar: Genelde yeni tip yolcu otobüslerinde ve kamyonlarda kullanılır.Telefon