Antifiriz Nasıl Eklenir?Antifriz Radyatör suyuna eklenir. Karmaşık bir işlem değildir. Aracın radyatör ve su haznesi hortumlarının nerede olduğunu biliyorsanız. İşlemi yapmanız gayet basittir. İlk olarak güvenliği sağlamak için motorun soğuduğundan tamamen emin olmalısınız.
Araç kaputunu açtıktan sonra ızgaraya benzeyen radyatörü bulmalı ve daha sonra yedek su kapağı ile birlikte radyatör kapağını da açmalısınız.
Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açtıktan sonra içerideki tüm suyu boşaltmak gerekmektedir. Boşaltma işleminden sonra kapağı sıkıca kapatmayı ihmal etmemelisiniz.
Antifrizi içeriye dökmeye başlayabilirsiniz.
Döktüğünüz antifrizin üzerine karışım yapabilmek için saf su ekleyebilirsiniz.
Radyatör bölümünün tamamen dolduğu andan sonra aracınızın motorunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Motor çalışır haldeyken kaputun başına tekrar geçmeli ve çalışan motor sebebiyle radyatörde oluşabilecek su kayıplarını dengelemek için su eklemeye devam etmelisiniz.
Suyun normal seviyelere geldiğini gördüğünüz an su ekleme işlemini mutlaka sonlandırın.
Radyatör kapağını tekrar kapatıp, antifriz işlemini tamamlayabilirsiniz.
Antifrizinizi Rengine Göre Değil Türüne Göre Seçin
Farklı çeşit de ve özellikte olan dört farklı antifriz vardır. Hangi antifrizi kullanacağınızı anlayabilmek için bilmeniz gerekenler sırasıyla
ARAÇ KULLANIM SIKLIĞINIZ
YAŞADIĞINIZ BÖLGE
YAŞADIĞINIZ BÖLGEDE SUYUN SERTLİK DERECESİ 
Bilmeniz gereklidir.
Eğer yaşadığınız yerin suyu, yapılan ölçümler neticesinde sert olarak belirlenmişse ve aracınızı da sıklıkla kullanıyorsanız, içeriğinde fosfat ve silikat bileşenlerini barındıran inorganik antifrizleri tercih edebilirsiniz.
Eğer aracınızı çok sık kullanmıyorsanız, daha çok otoparkta hareketsiz duruyorsa ve yaşadığınız bölgenin suyu da sertse tercih edebileceğiniz antifriz çeşitleri, hibrit ve organik olanlardır.
Daha önce kullandığınız antifrizin türü de yeni seçiminizde dikkate alınması gereken bir özellik olmalıdır. Yeni aldığınız antifrizin, bileşenlerinde bulunan motor koruyucu özelliğini kaybetmemesi için eski antifrizle karıştırılmaması gerekir.
Aracınızın motorunun ham maddesi olan maddeler, antifriz seçiminizi doğrudan etkiler. Üretiminde alüminyum kullanılmışsa, antifrizlerin içinde alüminyum koruyucu olarak yer alan silikat içerikli hibrit tipli organik antifrizler kullanılmalıdır.
Antifriz çeşidinin daha sağlıklı olması gerektiğine yönelik bir kaygınız varsa;örneğin gıdalarla yoğun temas gerektiren bir sektörde çalışıyorsanız, mavi renkteki antifrizleri tercih edebilirsiniz.

Telefon